Dzielnik #16

opublikowane przez Ada w twórczość, tagged with ,

Cześć! Przed Wami nowa porcja fajnych linków, a wśród nich m.in. co ma wspólnego IKEA z Grą o Tron, bardzo złe retro reklamy, gdzie najlepiej szukać swoich sobowtórów i jak Disney opowiadał o menstruacji w roku 1946.

  • Waham się, bo jako ofiara polskiego patriarchalnego modelu socjalizacji tak nie do końca wiem, czy mam o czym opowiedzieć. Czy to będzie ważne. A może nie będzie? Może jakaś inna osoba zrobi to lepiej? Więc czy jest sens się starać, skoro wiadomo, że sensu nie ma? Myślę, że tego typu rozważania tkwią u podstawy naszego myślenia o sobie jako istotach, które nie mogą po prostu czegoś zrobić ot, tak. Mówiąc o istotach, mam na myśli kobiety.”

Czyli Lady Pasztet i jej opowiadanie wyróżnione w konkursie „Mój Czarny Protest”.

  • Rasistowskie, seksistowskie, a nawet ocierające się o pedofilię, czyli 18 najgorszych retro reklam wg Guardiana. Chociaż najgorsze to jest to, że wciąż zdarza się, że współczesna „sztuka” reklamy próbuje ten styl dogonić.

  • „Zadzwoniłam do agencji pośrednictwa pracy i usłyszałam: „dla kobiet nic nie mamy”. A jednak w ich ofercie była m.in. praca na taśmie przy lakierowaniu jakichś części. Że kobiety nie potrafią lakierować?
    Jak się okazało, była to dobrze płatna posada. Za prace, w których zatrudniane są kobiety, oferowane są zwykle dużo niższe wynagrodzenia.”

Czyli bardzo ciekawa rozmowa z czeską reportażystką Sašą Uhlovą, która pod przybranym nazwiskiem pracowała jako niewykwalifikowana siła robocza, by sprawdzić w jakich warunkach żyje i pracuje część społeczeństwa wykonująca najprostsze, ale też najbardziej potrzebne prace.

  • Ludzie, którzy odnaleźli swoich sobowtórów z przeszłości w muzeach. Cudna galeria!

  • Jak brak platonicznego dotyku niszczy mężczyzn.
  • „Weganie Ryan Pandya i Perumal Gandhi, postanowili wyprodukować krowie mleko całkowicie bez udziału krów. Tak, tak. Bez krów. Mleko produkowane jest bowiem przez genetycznie zmodyfikowane drożdże, które w procesie fermentacji zamiast alkoholu produkują białka identyczne z krowimi.”

Wolę kokosowe, ale ten pomysł brzmi nieźle.

  • I na koniec, jak Disney tłumaczył menstruację w roku 1946. Podobno w tym ośmiominutowym filmiku po raz pierwszy w historii kina padło słowo „Vagina”.

Disney explains menstruation in 1946 (the first time 'vagina' was used onscreen)…

Opublikowany przez Hint Fashion Magazine na 26 lutego 2017